Přehled aktualit k technickým náležitostem online výuky

„Technické“ aktuality dle témat:

Všechny „technické“ aktuality – řazeno dle data zveřejnění

ZOOM: AUTOMATICKÉ TITULKY (zatím pouze v AJ)
4. 7.
Do nové aktualizace ZOOM byly přidány automatické titulky. Tato možnost je zatím pouze v angličtině (ale třeba se bude hodit pro výuku nebo přednášku v AJ). Titulky může spustit autor „meetingu“ (např. vyučující), studenti mohou o titulky požádat. Tato možnost je dostupná pouze v placené verzi ZOOM. Návod naleznete zde.
ZOOM: NOVÁ AKTUALIZACE
28. 4.
Platforma ZOOM přišla s novou aktualizací. Byly v ní přidány nové reakce (mnoho reakcí) v tlačítku „Reactions“.
A to nejdůležitější především pro vyučující, kteří na ZOOMu sdílí se studenty své soubory: nově je možno zvětšovat okénka i při počtu účastníků menším než 6! Videoukázka zde.
AUTOMATICKÉ TITULKY V AJ U VŠECH VIDEÍ NA INTERNETU
25. 3.
V prohlížeči Chrome na počítačích s OS Windows a v mobilních telefonech a tabletech s OS Android si můžete u všech videí na internetu pustit titulky. Ukázky, videonávod i obrázkový návod je zde.
GOOGLE HANGOUTS VS. GOOGLE MEET
19. 3.
„Jaký je rozdíl mezi Hangouts a Google Meet? Stojí za to přejít?“ Tato otázka se v poslední době na NaNUKu objevuje poměrně často. Zde je proto přehled základních (a pro neslyšící a nedoslýchavé studenty nebo pedagogy nejdůležitějších) rozdílů mezi oběma platformami.
ZOOM: zvětšování okének během sdílení + jedna důležitá informace
5. 3.
Měli jste také občas potíže s malými okénky účastníků, která nešla zvětšovat, když jste něco sdíleli? Pak je toto video pro vás!
Více zde.
Citace PRO jako doplněk do prohlížeče (návod v ČZJ)
26. 2.
Slíbené představení citačních manažerů je tu. Dnes začneme tím nejjednodušším – doplňkem, který si můžete stáhnout do prohlížeče. Může se hodit zejména v případech, kdy potřebujete do své práce rychle vložit jen pár knih, ze kterých jste citovali. Návod zde.
Nová aktualizace ZOOMu – změna (pro vyučující)
1. 2.
V nové aktualizaci ZOOM (1. 2. 2021) došlo k několika drobným změnám. Nejdůležitější změna se týká vyučujících, kteří na začátku výuky neslyšícím studentům povolují funkci Multi-pin. Více informací najdete zde.
OBS Studio – streamování a nahrávání obrazovky z PC
26. 1.
Potřebujete promítat video, prezentaci… a k tomu občas přidat text či obrázek nebo na chvíli prezentaci jedním kliknutím posunout jinam, zmenšit, aniž byste museli cokoli vypínat, přepínat…?
Třeba vám přijde vhod OBS Studio! Více informací najdete zde.
ZOOM novinka: zvednutí ruky přímo v „Reactions“
22. 12.
V nové aktualizaci plaftormy ZOOM (verze 5.4.7) se funkce „zvednutí ruky“ nachází nově v „reakcích“ (tlačítko „Reactions“ ve spodní liště).
Pro studenty tak bude mnohem jednodušší použít funkci zvednutí ruky, které… číst dále
ZOOM: přidání tlumočníka / přepisovatele do skupiny
6. 11.
ZOOM umožňuje rozdělení studentů do skupin. Je však potom potřeba do skupiny k neslyšícímu/nedoslýchavému studentovi přidat i jeho tlumočníka/přepisovatele. Návod zde.
Nové možnosti ZOOMu
30. 9.
ZOOM se zaměřil na přístupnost „meetingů“ pro osoby se specifickými potřebami. Pro neslyšící a nedoslýchavé uživatele představil několik vylepšení. Zjistit více.